3.3 Meretransport
Meretransporti mõjutavad nii siseriiklikul kui rahvusvahelisel tasemel enim “Eesmärk 55” ettepanekud, sh:
- FuelEU Maritime(32) – taastuvkütuste ja vähese CO2 heitega kütuste kasutamine meretranspordis ehk puhtamate laevakütuste kasutuselevõtt, mõjutamaks CO2 heiteid meretranspordis ja ergutamaks tehnoloogia arengut ning keskkonnasõbralike laevakütuste tootmist.
- Alternatiivkütuste taristu määruse ettepanek(33) – eesmärgiks on sadamates piisava alternatiivkütuse taristu kasutuselevõtt. Kuigi Eestis on samasisulise direktiivi nõudeid juba varasemalt täidetud siis käesoleva otsekohalduva määruse täitmise eelduseks on samuti see alternatiivse kütuse valik, mida sadamaid külastavad laevad kasutavad.
- Heitkoguse ühikutega kauplemise süsteem (ETS 2)(34) – ETS süsteemi laiendamine merendussektorile.
- Meretranspordist pärit CO2 heitkoguste MRV-määrus – hetkel juba kehtiv heitkoguste seiret, aruandlust ja kontrolli käsitlev määrus, mida kohaldatakse laevade suhtes, mille kogumahutavus on üle 5000 ja külastavad EL liikmesriikide sadamaid. MRV määruse kohaselt esitavad aruandmise kohustusega laevad oma heitkoguste andmed Euroopa Meresõiduohutuse Ameti (lüh EMSA) andmebaasi THETIS-MRV.
Lisaks on prioriteediks kasvuhoonegaaside vähendamine ka globaalsel IMO tasandil, mis on 2023. aastal muuhulgas uuendamas oma kasvuhoonegaaside strateegiat ning kasvatamas ambitsioone laevanduse süsinikuneutraalseks muutmisel. See omakorda toob lähiaastatel kaasa vajaduse vahetada vanemad laevad välja, sest laevade ümberehitamine ei ole kasumlik.